Forrás: Fintechzone
Black Friday, Cyber Monday, White Christmas – a legnagyobb kereskedelmi „ünnepek” a karácsony előtti időszakban. Ezek a nagy bevásárlási rohamok jól jönnek az üzletnek, ám jelentős terhet rónak az informatikai rendszerekre és az ezeket üzemeltető vállalatokra, szakemberekre.
Veréb Elemér, a Dynatrace regionális vezetője a BankTechShow-n bemutatta, hogyan vethet véget az obszervabilitás ennek a válságstáb ülésekkel teli időszaknak, az ősz és tél közé beékelődő ötödik évszaknak.
Magyarországon négy évszakot ismerünk, azonban az informatikai szektorban mintha lenne egy ötödik évszak is, amely beékelődik az ősz és a tél közé. Ebben az időszakban zajlanak az év legnagyobb kereskedelmi “ünnepei” (pl. Black Friday, Cyber Monday), amelyek óriási terhelést jelentenek az IT rendszerek számára.
A megnövekedett forgalom miatt gyakrabban tapasztalhatóak működési problémák , amelyek sok-sok bosszúságot okoznak a vásárlóknak és a tranzakciókat bonyolító (akár kereskedelmi, akár pénzintézeti) vállalatoknak egyaránt. Ebben az ötödik évszakban gyakoriak a válságstáb ülések, melyek megelőzhetők lennének az előretekintést segítő oberszervabilitási platformok használatával.
Mi is az obszervabilitás?
Az obszervabilitás lényege az IT rendszerek, és azokon keresztül a vállalat működésére vonatkozó adatok gyűjtése, azok feldolgozása és elemzése – lehetőleg mesterséges intelligencia segítségével –, valamint a jövőbeli állapotra vonatkozó előrejelzések előállítása. Ahogy a vállalatok egyre inkább digitalizálódnak, működésük során egyre több adat válik elérhetővé az obszervabilitási platformok számára.
Ezek az adatok tranzakciókban, felhasználói interakciókban jelennek meg, és mindezt egy obszervabilitási platform segítségével megfigyelve megérthetjük rendszereink viselkedését. Egy obszervabilitási platform már korai szakaszban segíthet azonosítani a potenciális problémákat, illetve azok gyökérokait.
“Egy univerzális „data collector” (adatgyűjtő) segítségével az egész vállalat működéséről átfogó képet kaphatunk.”
– mondta el Veréb Elemér, a Dynatrace regionális vezetője a november végén megrendezett BankTechShow 2.0 konferencián.
Az egységes obszervabilitás, amely egyesíti az infrastruktúra-monitorozást az alkalmazásteljesítmény monitoringgal, a logelemzéssel és a digitális élmény monitoringgal, továbbá a sérülékenységek felderítésével és kezelésével, lehetővé teszi a bankok számára, hogy könnyedén lépést tartsanak a megnövekedett tranzakciókkal és nyomon követhessék IT rendszereik működését az említett forgalmas időszakokban is.
“A digitális transzformáció során az IT rendszerek teljesítménye kulcsfontosságú, az obszervabilitás pedig segít a digitális működés optimalizálásában, a folyamatok kézben tartásában”
– tette hozzá a Dynatrace regionális vezetője.
Az obszervabilitás szerepe a vállalati stratégiában
Az obszervabilitás összekapcsolja a vállalat technológiai rétegét, üzleti folyamatait és humán tevékenységét. Lehetővé teszi, hogy visszaszerezzük a kontrollt a komplex rendszerek felett, előre jelezzük a problémákat, és akár automatikusan elhárítsuk azokat. Ez kulcsfontosságú a digitális transzformációban, és versenyelőnyt jelenthet a piacon.
Az obszervabilitás nem csak technológiai kérdés, hanem a vállalati stratégia szerves része. Három fő célkitűzés megvalósításában segít:
Hibátlan és biztonságos digitális tranzakciók – és azok hibamentes, agilis és hatékony menedzselése.
Kiváló digitális élmény – felhasználói lojalitás és márkatudatosság fejlesztése.
Gyorsabb innováció – kiváló kódok rövidebb idő alatt.
Mi szükséges az obszervabilitás stratégiai megközelítéséhez?
Egy hatékony stratégia mindig egy erős vízióval kezdődik, ami az obszervabilitás esetében
“egy olyan világ, ahol a szoftverek és az alkalmazások tökéletesen működnek”
– vázolta fel Veréb Elemér.
Ehhez a vízióhoz rendeljük a konkrét vállalati célokat, amelyek mérhetővé teszik az előrehaladást. Ezek eléréséhez meg kell határoznunk a szükséges program kimeneteket, amelyek irányulhatnak például a felhőkomplexitás csökkentésére, a működési költségek optimalizálására, a szoftverfrissítések minőségének és gyorsaságának javítására.
A kimenetekhez kapcsolódóan fejlesztenünk kell az érintett folyamatainkat, ami lehet az önkiszolgáló monitoring biztosítása a munkatársak számára (hogy maguk monitorozhassák a tevékenységüket, a rendszereiket, vagy akár a szervezet egészét). Ilyen folyamat lehet továbbá a silószerű működés lebontása, vagy a sérülékenység elleni védelem erősítése.
A folyamatok fejlesztéséhez pedig szükség lesz a szervezeti tőke (humán, információs, szervezeti és pénzügyi erőforrások) fejlesztésére is.
Az obszervabilitás értékmodellje három pontban
Az értékmodell egy logikai folyamat mentén leírja, hogy hogyan termel értéket az obszervabilitás a vállalat számára:
|
A siker kulcsa: mérhetőség és tervezés
A célok elérését összehangolt programterv támogatja, amely tartalmazza a szükséges projekteket és intézkedéseket. Minden projektet összekapcsolunk a célokkal, és prioritásokat állítunk fel annak alapján, hogy mely projektek járulnak hozzá leginkább a célok eléréséhez.
Fontos, hogy mérjük az előrehaladást, és minden célhoz meghatározzuk a kulcs teljesítménymutatókat (KPI-okat), valamint a következő évekre a célértékeket. Így követhetjük a terv szerinti előrehaladást, és szükség esetén módosíthatunk a programon.
Ha azt látjuk, hogy egyes célokhoz nem terveztünk projekteket, akkor pótolhatjuk új intézkedésekkel, akciókkal vagy projektekkel. Így biztosíthatjuk, hogy minden cél elérésére jusson megfelelő figyelem és erőforrás.
Mérhetőség és tervezés három pontban
|
Az egész szervezet bevonása
A vállalati obszervabilitás sikeres megvalósításához az egész szervezet együttműködése szükséges.
A felső szintű célokat le lehet bontani az egyes szervezeti egységek szintjére, hogy ki-ki a hozzájárulása szerint értelmezhesse a cél teljesítésében való közreműködését: a fejlesztők időben adják le a szoftververziókat, minimalizálják a hibákat; az üzemeltetés gyorsan hárítsa el a hibákat és csökkentse az átlagos helyreállítási időt (MTTR); a biztonsági szakemberek erősítsék a rendszerek védelmét és előzzék meg a sérülékenységeket.
Az egyéni célok vállalati célokkal való összehangolása biztosítja, hogy mindenki közösen vegyen részt a célok elérésében.
A szervezet összehangolása három pontban
|
Az ötödik évszak vége
Az obszervabilitás hatékony alkalmazásával elkerülhetjük a válságstáb ülések szezonját.
“Azáltal, hogy előre látjuk és megelőzzük a problémákat, visszanyerjük az irányítást rendszereink felett, és elkerülhetjük a tűzoltást. Így búcsút inthetünk az ötödik évszaknak, és visszatérhetünk a megszokott négy évszakhoz”
– zárta előadását Veréb Elemér, a Dynatrace regionális vezetője a novemberi BankTechShow-n.
Amennyiben a cikk felkeltette az érdeklődésedet az obszervabilitás témaköre iránt, kövesd a LinkedIn oldalunkat és újonnan induló LinkedIn hírlevelünket, hogy véletlenül se maradj le a legfontosabb Dynatrace és obszervabilitás hírekről és újdonságokról! A Dynatrace obszervabilitás platformjáról pedig a honlapunkon tudhatsz meg többet. |
Commenti